Welcome
Who is Catullus?   Links
Catullus Forum   Search Translations
 

  Available Albanian translations:  
 
1 2 2b 3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 14b 15 16 17 21
22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
32 33 34 35 36 37 38 39 40 41
42 43 44 45 46 47 48 49 50 51
52 53 54 55 56 57 58 58b 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 78b 79
80 81 82 83 84 85 86 87 88 89
90 91 92 93 94 95 95b 96 97 98
99 100 101 102 103 104 105 106 107 108
109 110 111 112 113 114 115 116
 

 Available languages: 
 
Latin
Afrikaans   Albanian   Arabic
Brazilian Port.   Bulgarian   Castellano
Catalan   Chinese   Croatian
Czech   Danish   Dutch
English   Esperanto   Estonian
Finnish   French   Frisian
German   Greek   Gronings
Hebrew   Hindi   Hungarian
Interlingua   Irish   Italian
Japanese   Korean   Limburgs
Norwegian   Persian   Polish
Portuguese   Rioplatense   Romanian
Russian   Scanned   Serbian
Spanish   Swedish   Telugu
Turkish   Ukrainian   Vercellese
Welsh  
 

 Gaius Valerius Catullus     
About Me
Send a Reaction
Read Reactions
 

 
Carmen 23 (in Albanian by Arben Dedja)
<<  •  >>
Available in Latin, Albanian, Brazilian Port., Chinese, Croatian, English, Finnish, French, German, Hungarian, Italian, Scanned, Spanish, and Vercellese. Compare two languages here.
Or Furius, ti s’ke skllevėr s’ke sėndukė
pleshta pezhizhka apo ura zjarri,
po ke ama tėt atė dhe njerkėn qė
me dhėmbė edhe gurin do ta hanin,
dhe bukur po ia ēoke ti me prind
dhe gruan spathatė tė tyt eti.
Nuk ėshtė ēudi: jeni si kokrra e thanės,
bloja sahat, s’i trembeni asgjėje:
zjarre qofshin, theqafje, mbrapėshtira,
kupa helmi a tjera gjėra rrezikzeza.
Sajė diellit cikmės e urisė
trupin e keni tė thatė si eshka
a ē’ka tjetėr nė botė mė tė thekur.
E si, a derėbardhė, tė mos jesh i lumtur?
Djersė nuk ke, as pėshtymė tė tepėrt,
gėlboqe apo qurre qė nga hunda.
Shtoji kėsaj qashtėrsie prapė qashtėrsi:
ngaqė nuk dhjet as dhjetė herė nė vit
bytha t’ėshtė m’e qėruar se kristali
tė forta i bėn, si bathė si gurė zalli,
aq sa kur i shtypkėrke me duar
asfare gishtėrinjtė s’tė pėrmuten.
Kėto tė bekuara salltanete, Furius,
mos i pėrēmo, mos i quaj pallavra
dhe ato njėqind sesterca tė shkreta mjaft
i lype: je me ēmos i begatuar.
© copyright 7-8-2007 by Arben Dedja
Share this text:


Feel free to post messages about this carmen in the Carmen 23 section of the Catullus Forum.
 


  © copyright 1995-2013 by Rudy Negenborn